Poznajemy życie dawnych mieszkańców Biłgoraja

Dzieci z grupy ,,Dawidowe owieczki” interesują się tradycjami i zwyczajami naszego regionu. W tym celu 14 czerwca wybrały się do ,,Muzeum Ziemi Biłgorajskiej” a dokładnie do ,,Zagrody Sitarskiej”. ,,Zagroda Sitarska” to jedna z nielicznych pozostałości po dawnej zabudowie Biłgoraja. W Zagrodzie znajduje się dom mieszkalny z przedsionkiem, warsztatem tkackim, izbą białą i czarną kuchnią. Zagroda posiada niezwykle ciekawy, bo oryginalny wystrój domu. Przedszkolaki zobaczyły tam m.in. tradycyjne, odświętne stroje biłgorajskich sitarzy, ekspozycję starych sit, czy warsztat z wyeksponowanymi krosnami ręcznymi. Poza domem dzieci zwiedziły także budynki gospodarcze: drewutnię, spichlerz, wozownię oraz budynki na inwentarz. Przedszkolaki były tym wszystkim naprawdę zdumione. I trudno było im sobie wyobrazić posługiwanie się przedmiotami codziennego użytku bez prądu, np. żelazkiem. Na koniec zwiedzania uczestniczyły w warsztatach z tradycyjnego robienia masła. Wszystkie dzieci własnoręcznie trudziły się nad jego wyrobem. Po czym z wielkim apetytem degustowały chleb posmarowany wyprodukowanym przez siebie masełkiem. Serdecznie dziękujemy pracownikom skansenu za zaciekawienie przedszkolaków dawnym życiem naszego regionu!

J.G.