„Dzisiaj wielka jest rocznica, 11 listopada,
Tym co zmarli za ojczyznę, hołd dziś cała Polska składa…”

Nasi przedszkolacy również pamiętali o tym ważnym Święcie i 10 listopada (w czwartek) zgromadzili się, aby wspólnie obchodzić 98 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

O wyjątkowym charakterze tego dnia świadczyła piękna dekoracja wykonana przez nauczycieli, przedstawiająca polskie symbole narodowe oraz zdjęcia upamiętniające tamte wydarzenia. Każdy w tym dniu przyszedł odświętnie ubrany, na piersi z daleka błyszczały biało-czerwone kotyliony. Uroczystość rozpoczął pan dyrektor Mieczysław Król, który przywitał zgromadzone w sali dzieci, rodziców, nauczycieli i pracowników przedszkola. Następnie zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”. Każda grupa przedstawiła krótki, ale bardzo wymowny montaż słowno-muzyczny. Franio i Izabelka przypomnieli wszystkim „Katechizm małego Polaka”, Olek ze starszaków zaprezentował wiersz Ludwika Wiszniewskiego „Dzisiaj wielka jest rocznica…”. Z wielką radością odśpiewano pieśni żołnierskie i legionowe m.in. „Pierwsza Brygada”, „Przybyli ułani pod okienko” oraz piosenki: „Jesteśmy Polką i Polakiem”, „Warszawskie dzieci”, „Polska biało-czerwoni”. Nawet nasze najmłodsze przedszkolaki zaprezentowały z tej okazji wierszyki. Dzieci dowiedziały się także w krótkiej opowieści jak to się stało, że Polska na 123 lata została wymazana z map Europy i jak Polacy musieli walczyć o odzyskanie wolności. Z uwagą i w skupieniu przysłuchiwały się trudnej historii naszej ojczyzny.

Niech ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci, a niepodległa Polska na zawsze będzie w naszych sercach. Pamiętajmy w swoich modlitwach także o tych, którzy oddali życie w jej obronie i módlmy się o pokój na całym świecie.

M.K.